Hlavní stránka | Registrace uživatele | Stanovy spolku | O nás | Kontakt
 HledatMapa stránek
Občanské sdružení Nad Drahaňským údolím Nad Drahaňským údolím, z.s.
U jízdárny 1136/7
184 00 Praha - Dolní Chabry
O problému | 10 důvodů | Jak pomoci? | UR 518-519 | Petice za rozumné řešení okruhu kolem Prahy Registrováno: 445 uživatelů.

TÉMA

Silniční okruh Silniční okruh

Paralelní dráha Paralelní dráha

Elektrárna Čimice Elektrárna Čimice

Centrum Palmovka Centrum Palmovka

Krajina a příroda Krajina a příroda

Územní plánování Územní plánování

Občanská sdružení Občanská sdružení

Ostatní Ostatní

Zprávy odjinud Zprávy odjinud

RUBRIKY

Aktuality Aktuality

Akce Akce

Monitoring médií Monitoring médií

Tiskové zprávy Tiskové zprávy

Otevřené dopisy Otevřené dopisy

Dokumenty Dokumenty

Dopisy občanů Dopisy občanů

Letáky Letáky

Mapy - plány Mapy - plány

Petice Petice

Legislativa Legislativa

Odkazy Odkazy

Fotografie Fotografie

Video Video

Dokumenty o.s. Nad Drahaňským údolím Sdružení NDÚ


O Ekumenické bohoslužbě 2010 - Odvaha

Odvaha

DSC_4195.jpg"Tak, a je to zase za námi," říká Anička a začínáme balit zbylé texty písní, letáčky a vody pro žíznivé poutníky. A mně probíhá hlavou, co všechno se dneska seběhlo, aby se ekumenická bohoslužba za krajinu mohla konat: Pavel brzo ráno naviguje řidiče s kabinkou ToiToi, dopoledne s Pavlem ještě domlouváme, kdo koho kdy uvede a přivítá, dotisknu orientační cedulky a šipky, sedlám svého kolového oře a rozvážím je po Suchdole, aby lidé na to nádherné místo nad Vltavou trefili. Ráno sprchlo, divím se, vždyť jsem objednávala pěkné počasí. Beru si nepromokavou bundu, do kapes sahám pro samolepky, izolepu a napínáčky, jde to rychle, ale brzy je mi vedro, protože objednávka samozřejmě platí - ranní deštík jen umyl krajinu a oděl ji do svátečního oděvu před bohoslužbou. Mezitím Petr s Aničkou nakládají lavičky, vody, zvukovou techniku a plátěné přístřešky. Na druhé straně řeky si někteří z účastníků bohoslužby už v devět ráno začínají prohlížet chaberský kostelík a o hodinu později vycházejí na pouť přes Drahaňskou rokli a Kaňon Vltavy u Sedlce, nedávno vyhlášený evropsky významnou lokalitou v rámci NATURA 2000. Čte se to dobře, máme z té skutečnosti radost, osobní návštěva těchto krásných míst ale všechno předčí: Ti, kdo přišli letos na bohoslužbu poprvé, jsou překvapeni a zasaženi krásou krajiny. My ostatní už překvapeni nejsme, zasaženi jsme však opět.

DSC_4236.jpgCo vede lidi k tomu, že věnují tak vzácný volný čas tomu, aby šli na jedno konkrétní místo a modlili se společně za krajinu? Co vede kněží, faráře a kazatele z různých církví, aby se dohodli na programu bohoslužby, rozdělili si úkoly (kdo bohoslužbu povede, kdo bude kázat, kdo přinese kytaru...), přijeli na místo o hodinu dřív a převlékali se do svých bohoslužebných rouch za budkou na zahradní náčiní? Co vede účastníky bohoslužby k tomu, že se nakonec přece jen osmělí a řeknou nahlas přede všemi svoji vlastní modlitbu za to, co jim nejvíc leží na srdci?

 

Pokud si někdo myslí, že k tomu všemu vede lidi zoufalství a smutek, hluboce se mýlí - tím motorem je ODVAHA. Kde se v člověku bere odvaha k tomu, aby promluvil, když promluvit má, aby konal, když konat má? Ježíš často říkal svým učedníkům "Nebojte se!" Někdo spočítal, že v Bibli jsou tato slova napsána 366krát. Máme je tedy na každý den v roce, i v tom přestupném! Mají je k dispozici i lidé věřící, i lidé nevěřící, všichni, kdo mají vědomí o tom, jak se věci mají a srdce, které jim hovoří o touze, jak by věci mohly být.

*******************

DSC_4251.jpgDěkuji všem, kteří se podíleli na přípravě a průběhu bohoslužby - manželům Heleně a Liboru Fettrovým, kteří dali k dispozici svou krásnou zahradu; Jiřímu Nečasovi za nesení bohoslužby ve své mysli i srdci a za naléhavost, s jakou přednesl své kázání; dalším třem duchovním - evangelickému faráři Petru Hudcovi, katolickému knězi Matúši Kocianovi a knězi Obce křesťanů Milanu Horákovi - za posloužení duchovními slovy a písněmi; profesoru Bedřichu Moldanovi za to, že přijal naše pozvání a besedoval s námi o tom, co vede politiky, aby rozhodovali tak, jak rozhodují; Pavlovi Benešovi za pomoc při navigování řidiče s mobilní toaletou a moderování; suchdolským hasičům Milanu Kučerovi a Václavu Čížkovi za půjčení generátoru a ozvučovací soupravy; místostarostce Věře Štěpánkové za půjčení laviček a plátěných přístřešků; vedoucí oddílu mladých ochránců přírody Sůvy z Dolních Chaber Radce Horčíkové za průvodcování při pouti; Janě Snížkové za otevření chaberského kostela Stětí sv. Jana Křtitele; Jaroslavu Korfovi za vyprávění o tom, jak bylo nedávno v Brně u Nejvyššího správního soudu, když tento rozhodoval už poněkolikáté ve prospěch nás, občanů bránících se zvůli některých politiků, úředníků a developerů; Haně Francové a sdružení Nad Drahaňským údolím za zaplacení tisku letáčků a pronájmu mobilní toalety; Petrovi Hejlovi za přivezení laviček, přístřešků, vody atd. a zejména za to, že je naším statečným a nezkorumpovatelným starostou; Aničce Hejlové za to, že je duší bohoslužby, a svému muži Jiřímu za videoklip z loňské bohoslužby a za laskavou náklonnost, s jakou mi pomáhá při uskutečňování mých nápadů.

Na závěr ze srdce děkuji Vám všem, kteří jste přišli a spoluvytvářeli krásnou atmosféru plnou díků našemu Stvořiteli, modliteb a přání k odhodlání Jeho dílo chránit.

Stanislava Veselková

 

NDU z.s.,
2010-06-02
přečteno 4555x

[Zpět]

UŽIVATEL

Uživatel: Heslo:


Občanské sdružení Nad Drahaňským údolím

Facebook-občanského sdružení Nad Drahaňským údolím
MČ Dolní Chabry-Oficiální stránky MČ Dolní Chabry
MČ Suchdol-Oficiální stránky MČ Suchdol
Nerwy.cz-NeRWY / Ne letecký hluk na severu Prahy
Zeleni-Strana zelených v Praze 8
Praguewatch.cz-Praha pod lupou
Hlavní stránka | Registrace uživatele | Stanovy spolku | O nás | Kontakt
Copyright©2024 Hana Francová - FlexyWEB TOPlist