Hlavní stránka | Registrace uživatele | Stanovy spolku | O nás | Kontakt
 HledatMapa stránek
Občanské sdružení Nad Drahaňským údolím Nad Drahaňským údolím, z.s.
U jízdárny 1136/7
184 00 Praha - Dolní Chabry
O problému | 10 důvodů | Jak pomoci? | UR 518-519 | Petice za rozumné řešení okruhu kolem Prahy Registrováno: 445 uživatelů.

TÉMA

Silniční okruh Silniční okruh

Paralelní dráha Paralelní dráha

Elektrárna Čimice Elektrárna Čimice

Centrum Palmovka Centrum Palmovka

Krajina a příroda Krajina a příroda

Územní plánování Územní plánování

Občanská sdružení Občanská sdružení

Ostatní Ostatní

Zprávy odjinud Zprávy odjinud

RUBRIKY

Aktuality Aktuality

Akce Akce

Monitoring médií Monitoring médií

Tiskové zprávy Tiskové zprávy

Otevřené dopisy Otevřené dopisy

Dokumenty Dokumenty

Dopisy občanů Dopisy občanů

Letáky Letáky

Mapy - plány Mapy - plány

Petice Petice

Legislativa Legislativa

Odkazy Odkazy

Fotografie Fotografie

Video Video

Dokumenty o.s. Nad Drahaňským údolím Sdružení NDÚ


Pražský deník: Na Palmovce do čtyř let vyroste nové centrum za 1,2 miliardy

Pražský deník | 23.9.2010 | rubrika: Z metropole | strana: 2 | autor: LUKÁŠ MAREK

http://prazsky.denik.cz/zpravy_region/na-palmovce-do-ctyr-let-vyrost20100922.html

V budově bude radnice a obchodní a kancelářské prostory. Opozice projekt tvrdě kritizuje

Praha 8 - Nová budova radnice je nutnost. Na tom se v Praze 8 shodne drtivá většina zastupitelů. Otázka, jakým způsobem by ale měla být postavena, je dělí na dvě poloviny. Přesto byl včera zastupiteli nakonec schválen projekt, který by měl znamenat, že do čtyř let v bezprostřední blízkosti stanice metra Palmovka, na rohu se Sokolovskou ulicí vyroste obchodně - administrativní centrum s radnicí a kulturními prostory za zhruba 1,2 miliardy korun.

Dnes sídlí v sedmi budovách

„Novou radnici skutečně potřebujeme. Dnes náš úřad sídlí v sedmi budovách, což je nepřehledné a také neekonomické. Jejich údržba, vytápění a ostraha jsou velmi nákladné. Jsem přesvědčen, že současný projekt je správný. Nicméně nyní jsme teprve na startu a teprve nové vedení radnice bude udávat další směr," řekl starosta Prahy 8 Josef Nosek (ODS).
Mnoho kolegů ze zastupitelstva s ním ale nesouhlasilo. Vadilo jim především to, že se o tak velkém projektu nevedla v podstatě žádná diskuze a projekt je prý příliš megalomanský a obchodní a administrativní centrum je zbytečné, protože bude jen těžko využitelné.
„Radnice plýtvá penězi. Nechápu, proč mají daňoví poplatníci financovat právě výstavbu kanceláří s hypermarketem. A jsem si jist, že křížení ulic Zenklova a Sokolovská na Palmovce je pro tento účel nevhodné," upozornil Petr Vilgus (SZ), zastupitel Prahy 8. Podle vedení radnice je ale toto místo naopak strategicky výhodné. „Je to velký dopravní uzel, kde se kříží mnoho tramvajových linek, a je tu metro, takže obslužnost je na výborné úrovni," podotkl starosta Nosek.
Podle Vilguse je zbytečné stavět radnici jako obchodně -administrativní centrum, protože podobných budov je v okolí mnoho a navíc jsou podle něj poloprázdné. „Jsou to například Futurama na Invalidovně nebo Vysočanská brána na Balabence. V okolí Palmovky je i hypermarket," dodal Vilgus.
Na to starosta reagoval s tím, že Praha 8 nechce postavit jen radnici proto, že by nevydělávala další peníze. „Centrum ale vydělávat bude, a tak vložené peníze jen takzvaně neprojíme, ale budou zhodnoceny. Výnosy budou plynout z pronájmů kanceláří a obchodních prostor," je přesvědčen Nosek.

Návrh Josefa Pleskota

Budovu chce radnice postavit z peněz, které získá z privatizace bytového fondu. Ta má Praze 8 vynést asi tři miliardy korun. Ideu podoby budovy navrhl jeden z nejznámějších českých architektů Josef Pleskot. Má se v ní nacházet radnice, radniční hala, kancelářské prostory, sportoviště, supermarket, obchody a také velké podzemní parkoviště. To vše a další prostory mají být na ploše přes 35 600 metrů čtverečních.
Na projekt se ale snesla i další kritika. Od začátku projektové dokumentace přes stavbu až po správu budovy má mít vše na starost společnost Metrostav development, což je podle některých zastupitelů nevýhodný postup.
„Většinou to chodí tak, že se udělá projekt, pak se udělá položkový rozpočet a nakonec se vybere zhotovitel podle ceny. Nyní máme ale jen základ a cenu neznáme, to je špatně. Co když ji pak Metrostav bude v průběhu příprav navyšovat? Podle mého se vše řeší příliš narychlo a příští zastupitelstvo se tímto rozhodnutím bude muset řídit," varoval zastupitel Michal Kindl (ODS).
Podle Josefa Noska bude mít ale zastupitelstvo vše pevně v rukách a bude rozhodovat o každém dalším kroku. „Když se například budoucí vedení rozhodne za dva měsíce odstoupit, nebude to ani znamenat žádné sankce. Kdyby už byla hotova studie, pak zaplatíme jen tu studii," tvrdí starosta. Právě projektová příprava konceptu a získávání povolení by mělo trvat asi dva roky. Samotná stavba tedy nezačne dříve než ke konci roku 2012, hotovo pak bude nejdříve v roce 2014.

***

„Novou radnici skutečně potřebujeme. Dnes náš úřad sídlí v sedmi budovách, což je nepřehledné a také velmi neekonomické." Starosta Prahy 8 Josef Nosek

Region| Střední Čechy

 

NDU z.s.,
2010-09-23
přečteno 2783x

[Zpět]

UŽIVATEL

Uživatel: Heslo:


Občanské sdružení Nad Drahaňským údolím

Facebook-občanského sdružení Nad Drahaňským údolím
MČ Dolní Chabry-Oficiální stránky MČ Dolní Chabry
MČ Suchdol-Oficiální stránky MČ Suchdol
Nerwy.cz-NeRWY / Ne letecký hluk na severu Prahy
Zeleni-Strana zelených v Praze 8
Praguewatch.cz-Praha pod lupou
Hlavní stránka | Registrace uživatele | Stanovy spolku | O nás | Kontakt
Copyright©2024 Hana Francová - FlexyWEB TOPlist