Hlavní stránka | Registrace uživatele | Stanovy spolku | O nás | Kontakt
 HledatMapa stránek
Občanské sdružení Nad Drahaňským údolím Nad Drahaňským údolím, z.s.
U jízdárny 1136/7
184 00 Praha - Dolní Chabry
O problému | 10 důvodů | Jak pomoci? | UR 518-519 | Petice za rozumné řešení okruhu kolem Prahy Registrováno: 446 uživatelů.

TÉMA

Silniční okruh Silniční okruh

Paralelní dráha Paralelní dráha

Elektrárna Čimice Elektrárna Čimice

Centrum Palmovka Centrum Palmovka

Krajina a příroda Krajina a příroda

Územní plánování Územní plánování

Občanská sdružení Občanská sdružení

Ostatní Ostatní

Zprávy odjinud Zprávy odjinud

RUBRIKY

Aktuality Aktuality

Akce Akce

Monitoring médií Monitoring médií

Tiskové zprávy Tiskové zprávy

Otevřené dopisy Otevřené dopisy

Dokumenty Dokumenty

Dopisy občanů Dopisy občanů

Letáky Letáky

Mapy - plány Mapy - plány

Petice Petice

Legislativa Legislativa

Odkazy Odkazy

Fotografie Fotografie

Video Video

Dokumenty o.s. Nad Drahaňským údolím Sdružení NDÚ


MF Dnes: Radnici za miliardu pojistila akciovka

Mladá fronta DNES | 14.12.2010 | rubrika: Praha | strana: 5 | autor: Kateřina Kolářová

Kvůli projektu multifunkčního centra na Palmovce, kam by se měli přestěhovat úředníci Prahy 8, zastupitelstvo těsně schválilo obecní akciovou společnost.

LIBEŇ Stavba velkorysé budovy u metra Palmovka, ve které bude sídlit úřad městské části Praha 8, dostal definitivní zelenou. Tak vnímají založení obecní akciové společnosti Centrum Palmovka opoziční zastupitelé. Nikdo z nich se nedostal do tříčlenné dozorčí rady a od začátku jsou proti stavbě za více než miliardu korun.

V dozorčí radě naopak sedí Tomáš Mrázek a Tomáš Bína z ODS a Petr Čapek, který byl kandidátem TOP 09 do zastupitelstva Prahy 8. „Pokud se vedení radnice v Praze 8 skutečně nebojí dohledu ze strany opozice, mají možnost to dokázat jmenováním zástupců všech opozičních stran do dozorčí rady," říká zastupitel za zelené Petr Vilgus. Zástupce starosty Michal Šustr tvrdí, že se na opozici nedostalo kvůli snaze udržet co nejmenší počet členů dozorčí rady. „To se samozřejmě může změnit. Počet členů dozorčí rady se může zvýšit, záleží na dohodě," vysvětluje Šustr.

Z právního hlediska má rada městské části právo nominovat do čela akciové společnosti, koho chce. Podle Tomáše Kramára z občanského sdružení Oživení by bylo lepší, kdyby v dozorčí radě seděli také opoziční zastupitelé. „Z hlediska efektivity hospodaření by v radě měla být i opozice. V opačném případě je ztížená kontrola fungování společnosti," řekl Kramár s tím, že takhle může opozice zkusit dohlížet na její chod jen v rámci zastupitelstva. „Naše organizace ale zakládání takových společností nevítá. Kromě jiného nemá veřejnost žádný přehled o její činnosti," doplnil Kramár.

A právě toho se teď opoziční zastupitelé Prahy 8 bojí. „Zatímco u majetku spravovaného přímo obcí musí každý nákup a prodej schválit zastupitelstvo a vede se o tom debata, u akciovek se zastupitelé dovědí o těchto operacích v lepším případě zpětně, v horším případě nikdy," sdělil své obavy opoziční zastupitel, který si nepřál být jmenován.

Jaké budou tři muži, kteří budou obecní akciovku řídit, dostávat odměny, se bude podle Šustra teprve projednávat. „Měly by to být ale spíše symbolické částky," doplnil Šustr.

Vznik akciové společnosti odsouhlasilo zastupitelstvo na posledním jednání, kdy se pro její vznik vylovilo 26 z 45 zastupitelů. Souhlasila celá ODS, TOP 09 a Volba pro Prahu 8. Proti sociální demokracie, zelení a komunisté. „Chceme mít nad stavbou dohled, proto máme svého člena v dozorčí radě," řekl Michal Šustr, který je členem TOP 09. A právě tato strana se zúčastnila posledního jednání zastupitelstva před komunálními volbami, kde se hlasovalo o stavbě nového centra. TOP 09 byla v tu dobu zásadně proti projektu, který by odčerpal miliardu korun.

***

FAKTA U metra Palmovka bude stát nová radnice

Základem stavby za více než miliardu bude radnice městské části. Doplní ji obchody, kavárny, kulturní zařízení, sportoviště. Komerční část bude dvoupatrová, radnice osmipatrová. Komplex bude mít plochu 35 tisíc m2.


Regionální mutace| Mladá fronta DNES - Praha

NDU z.s.,
2010-12-17
přečteno 3163x

[Zpět]

UŽIVATEL

Uživatel: Heslo:


Občanské sdružení Nad Drahaňským údolím

Facebook-občanského sdružení Nad Drahaňským údolím
MČ Dolní Chabry-Oficiální stránky MČ Dolní Chabry
MČ Suchdol-Oficiální stránky MČ Suchdol
Nerwy.cz-NeRWY / Ne letecký hluk na severu Prahy
Zeleni-Strana zelených v Praze 8
Praguewatch.cz-Praha pod lupou
Hlavní stránka | Registrace uživatele | Stanovy spolku | O nás | Kontakt
Copyright©2024 Hana Francová - FlexyWEB TOPlist